V listopadu přichází to pravé podzimní počasí. Chladné dny, ranní mrazíky a tma, která se dostaví už v odpoledních hodinách, mají velký vliv na psychickou i fyzickou stránku našeho života. Na podzim jsou nejvíce oslabené plíce, proto v tomto období řádí chřipky. Přečtěte si, jak plíce fungují a co dělat, abyste se vyhnuli podzimním nemocem.
Jak fungují plíce?
Plíce jsou párový orgán, který se řadí do dýchací soustavy. Jejich hlavní funkcí je přijmout ze vzduchu kyslík a zbavit se oxidu uhličitého. Je to zásadní orgán, který nám umožňuje dýchat. Podle tradiční čínské medicíny mají plíce na starosti výměnu energie v těle – nádechem přijímají novou čistou energii a výdechem naopak vypuzují starou. Z psychosomatického hlediska jsou s plícemi spojené emoce smutku a žalu. Pokud člověk trpí na onemocnění plic, je dobré se zamyslet, zda ho v životě něco nedusí.
Jak poznáte nemocné plíce?
Plíce mají vliv na hlas, pokožku a ochlupení. Pokud máte hlas plný chrapotu, je to známkou toho, že vaše plíce nejsou v dobré kondici. Nejčastější příčinou bývá hustý hlen, který zabraňuje volnému dýchání. Plíce jsou v tom momentě oslabené a ztrácí svou obranyschopnost. Typickým příznakem oslabených plic je:
- Zánět průdušek
- Zápal plic
- Kašel
- Astma
- Únava
- Bolest na hrudi
Například i modré rty a jazyk značí problém s plícemi. Důvodem je nefungující řízení krevního oběhu v těle.
Proč jsou plíce oslabené zrovna na podzim?
Listopad je měsícem, kdy příroda usíná. Dny se zkracují, objevují se první mrazíky a deštivé počasí, což ovlivňuje naši náladu. Na podzim na nás padá únava a přirozeně máme chuť zpomalit. Největším problémem je suchý vzduch, který v tomto ročním období dominuje a zatěžuje plíce. Sliznice vysychají, máme sucho v ústech, v nose a může se objevit i suchý kašel. Proto je dobré na podzim šetřit energií, dodržovat pitný režim a dovolit si zpomalit.
Jak vyléčit podzimní nemoci plic?
Nepodléhejte smutku a snažte se zůstat dobře naladění, aby se vás žádná nemoc nechytla. Skvělým lékem jsou horké vývary, které obsahují mnoho živin. Normální funkci plic obnovuje také bílá zelenina – například květák, cibule, ředkev či celer. Pomohou vám i bylinky na průdušky a plíce v podobě čaje či v jídle. Potíže s dýcháním vyléčí šalvěj, zázvor či anýz. Důležité je dodržovat pravidelný pitný režim.
Tip: Přečtěte si, jaké účinky mají bylinky a proč je zařadit do svého života.
Jak předcházet nemocem a zůstat fit?
Posilujte svou imunitu celý rok a vyhněte se nemocem, které každý podzim a zimu skolí mnoho lidí. Velkou roli hraje váš celkový životní styl, který by se měl ideálně skládat z:
- Pravidelného pohybu: Dostatek fyzické aktivity nejen posílí vaše fyzické tělo, chvilka na čerstvém vzduchu vám pomůže i po psychické rovině, uvolníte se a přijdete na jiné myšlenky.
- Zdravého jídelníčku: Ne nadarmo se říká „jste to, co jíte“. Jídlo, které přijímáte, vám dodává energii a ovlivňuje funkci všech orgánů. Mějte v každém jídle správný poměr makroživin – bílkovin, sacharidů a tuků.
Tip: Zjistěte, co je makrobiotická strava a jaké přináší výhody.
- Odpočinku: Více jak polovina populace má problém se stresem. Dopřejte si dostatek odpočinku, najděte si aktivity, které vás baví a omezte stres. Pravidelný stres může za většinu závažných onemocnění.
- Doplňků stravy: Ze stravy bohužel nepřijmete veškeré minerály a vitaminy, které potřebujete. Proto je důležité některé látky doplnit. Regeneraci plic posiluje například echinacea či astaxanthin. Ideální volbou, která nabízí komplexní spektrum účinných látek, je Health Complex. Ten působí příznivě na srdce a imunitní systém, a navíc přispívá k ochraně buněk.
Dejte své zdraví na první místo
Zdraví je to nejcennější, co všichni máme, proto je důležité o něj pečovat. Dopřejte sobě i svým blízkým klidný podzim a zimu s Orange Complexem, který zmírňuje stresové napětí a chrání váš organismus. Naše doplňky stravy obsahují přírodní a funkční látky, které mají blahodárný vliv na vaše zdraví.