Imunitní systém je jako armáda, která chrání náš organismus před útoky škodlivých látek z vnějšího prostřední. Umí rozeznat nebezpečné cizorodé látky a patogeny, tedy viry či bakterie. Následně zabraňuje jejich vniknutí do organismu a zajišťuje jejich likvidaci. Jako kterákoliv jiná armáda i tato občas potřebuje posily. A právě o nich bude dnes řeč.
Jak posílit sníženou imunitu?
Než si je však představíme, je důležité zmínit, že největší vliv na imunitní systém má každodenní životospráva. Ta primárně určuje, jestli je vaše armáda slabá a unavená, nebo nabuzená a plná sil. Celkové zlepšení životosprávy je tedy nejúčinnější pomocí pro vaši imunitu. Omezte zejména alkohol a kouření.
Důležité je rovněž dodržování základních hygienických návyků. Důkladně si myjte ruce. Nedotýkejte se nosu a úst, jelikož tak případným patogenům doslova naservírujete svá zranitelná místa. Při kašli si zakrývejte ústa. V uzavřených prostorách pravidelně větrejte. V hromadné dopravě či na veřejných místech s vyšší koncentrací osob si dezinfikujte ruce. Tohle všechno ale po restriktivních opatřeních poslední doby pravděpodobně dobře znáte. Pojďme se tedy podívat, jak přírodní cestou posílit vaši imunitu.
1. Trénink otužováním
Nadarmo se neříká: „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.“ Řízené otužování je velikým trendem, mimo jiné díky ledovému muži Wimu Hofovi. Otužováním si organismus zvyká na chladnější teploty. Chladná voda napomáhá k rozšiřování cév a lepšímu proudění krve. Kromě příznivých účinků na imunitní systém je otužování dobré na zmírnění stresu a deprese (snižuje totiž hladinu „stresového hormonu“ kortizolu).
Studenou sprchu byste si měli dávat především po ránu. Večer před spaním se sprchujte teplou vodou. Vyhnete se tak prochladnutí a budete lépe spát. Další metodou, jak můžete zlepšit imunitu, je naopak pravidelné saunování. To zvyšuje nejen vaši tělesnou teplotu, ale i produkci bílých krvinek.
2. Spojenec spánek
Nepodceňujte spánek. Nedostatek spánku oslabuje funkci imunitního systému. V zimním období proto dobu spánku prodlužte. Lékaři doporučená doba je 8 hodin. Nevysedávejte tedy dlouho do noci u knížky nebo televize, ale jděte si raději dříve lehnout. Tip: Přečtěte si, kterých 5 potravin vám pomůže zbavit se únavy.
3. Četa horkých nápojů a bylinkových čajů
Bylinky, které pomohou proti nachlazení a posílí imunitu, najdete v Česku i v zahraničí. Z klasických českých bylinek, které si můžete v sezóně sami nasušit, doporučujeme zejména:
- bezový květ a kopřivu napomáhající k pročištění těla,
- šalvěj a rakytník, které přispívají k přirozené obranyschopnosti organismu,
- květy lípy, mateřídoušku a jitrocel podporující funkce dýchacího systému.
Ze zahraničních bylin je imunitním tahákem rozhodně Echinacea. Specialitou jsou pak zejména ájurvédské čaje. Mnoho z nich pomáhá proti nachlazení a posiluje imunitní systém. V zimních měsících navíc díky velkému množství koření hezky prohřejí.
4. Poručík zázvor
Jedni ho milují, druzí nesnášejí. Nic to nemění na tom, že od bolesti v krku pomůže jedna dvě a má celkově dobrý vliv na náš organismus díky antioxidantům. Kromě klasického zázvorového čaje doporučujeme také „ginger shot“, který připravíte podle našeho receptu.
5. Záložní jednotky aneb přírodní doplňky stravy
Ačkoliv se snažíme stravovat vyváženě, ne vždy se nám to daří. Většina z nás ale nechce své tělo zbytečně zatěžovat chemií. Proto stále častěji saháme po přírodních doplňcích stravy. V nedávném článku jsme představovali 4 nejlepší doplňky stravy na imunitu. Vyzdvihnout bychom však chtěli především Astaxanthin, který je jedním z nejsilnějších známých antioxidantů. Dobrou zprávou je, že ho na Bonaloce seženete v mnoha podobách.
6. Divize potravin bohatých na antioxidanty
Antioxidanty jsou pro nás zkrátka dobré. Zařaďte do svého jídelníčku acai (kapustoň brazilská), šípky, kvalitní hořkou čokoládu, borůvky, ostružiny, kustovnici čínskou, maliny nebo vlašské ořechy. Vyzkoušet můžete třeba podzimní salát bohatý na antioxidanty.
Rovněž se doporučují tzv. „živé potraviny“, které působí probioticky. Patří mezi ně například kefír, plnotučný jogurt, kvašená zelenina nebo kombucha.
Vaši imunitu pomůže také nakopnout zvýšený příjem zeleniny.
7. Vitamínová rota
Vitamín C a vitamín D jsou klíčové živiny, které pomáhají imunitnímu systému bojovat s vetřelci. Vitamín D získáváme ze slunečního záření, kterého je v chladných měsících zpravidla nedostatek. Nalezneme ho také v tuku mořských ryb, játrech, vaječném žloutku a mléce. Pokud těmto potravinám neholdujete, můžete si vitamín D pořídit v lékárně. Vitamín C se nachází především v citrusech nebo třeba v kysaném zelí.
Tip: Pokud si dáváte citron do čaje, počkejte až voda trochu vychladne, jelikož vysoká teplota vody ničí léčivé účinky vitamínu. Podobně je tomu i u medu.
8. Proteinová brigáda
Bílkoviny jsou extrémně důležité pro tvorbu buněk imunitního systému. Pokud jste vegetariáni či vegani, dbejte v zimních měsících na správné nahrazování živočišných bílkovin víc než kdy jindy. Pokud chcete zvýšit množství bílkovin v organismu, pijte proteinové nápoje (seženete i ty vege), jezte proteinové tyčinky nebo vyhledejte další takto specializované doplňky stravy. Každopádně se snažte každý den přijmout kolem 50 g bílkovin (tedy průměrný doporučený denní příjem).
9. Prapor zdravých tuků
Jezte zdravé tuky. Omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivé účinky. Snažte se několikrát týdně sníst ořechy, rybu nebo avokádo a používejte extra panenský olivový olej.
10. Nepřítel stres
Doporučení na závěr: vyhýbejte se stresu, kdykoliv je to možné. Chronický stres oslabuje obranyschopnost organismu. Pokuste se proto se zklidnit, relaxovat, nebo nejlépe meditovat. Po práci se věnujte věcem, které vás těší a zvednou vám náladu. S čistým svědomím se jen tak natáhněte a odpočívejte. Když vás bude někdo popichovat, abyste vstali a šli něco dělat, klidně odpovězte, že to děláte pro svůj imunitní systém.
Sport a obecně pohyb jsou rovněž účinnými zbraněmi proti stresu, jelikož se při nich vyplavují endorfiny, tedy „hormony štěstí“. Vědci doporučují alespoň jednou za dva dny vykonat nějakou středně náročnou pohybovou aktivitu (např. delší procházku). Meditace a dechová cvičení jsou dnes velmi populární a je prokázané, že pomáhají při zvládání stresu. Na internetu k nim najdete sloustu návodů a rad.
Držíme vám palce, ať se letos vyhnete nachlazení a ať je vaše imunitní armáda co nejsilnější!