Spánek je základní biologická potřeba, kterou strávíme přibližně třetinu života, a má zásadní vliv na správné fungování mozku. Kolik hodin byste měli spát? Co dělat, když nemůžete usnout? Všechno, co potřebujete vědět o spánku, se dozvíte v tomto článku.
Spánek je efektivní aktivita
Mnoho lidí podceňuje sílu a důležitost spánku, protože si myslí, že se během něj nic neděje. Ve skutečnosti se aktivita vašeho organismu sice sníží, mozek ale pracuje na plné obrátky. Jeho úkolem je vyplavit nahromaděné toxiny a přesunout získané informace z krátkodobé paměti do dlouhodobé. Dochází také k vylučování růstového hormonu, který regeneruje kosti, tělesné tkáně i svaly. Bez spánku není možné fungování psychických funkcí jako je myšlení, rozhodování či učení. Spaní je tedy efektivní aktivita, během které naše tělo nabírá sílu na další den.
Kolik hodin spánku potřebujete?
Délka spánku je individuální záležitost, obecně ale lze říct, že ideální doba pro dospělou osobu je 7,5 až 8 hodin. Nicméně velmi záleží na kvalitě spánku. Pokud spíte 8 hodin, ale během noci se převalujete a neustále vás něco vyrušuje, budete se ráno cítit unavení a vaše tělo nestihne vykonat všechnu nezbytnou práci. Jestliže ale pravidelně spíte méně než 6 hodin, můžete se potýkat s nejrůznějšími zdravotními problémy.
Jak na zdravý a klidný spánek?
Máte problémy se spaním? Možná je na čase změnit svou večerní rutinu. Dáme vám 5 tipů, jak zaručeně usnout.
1. Zbavte se stresu
Častým faktorem, který u mnoha lidí způsobuje nespavost, je stres. Lidé příliš pracují, snaží se podat co nejlepší výkon, nosí si problémy z práce domů a přemítají nad nimi právě před spaním. Redukce stresu přispěje nejen k lepšímu spánku, vyhnete se i psychické nepohodě či syndromu vyhoření.
Tip: Vyzkoušejte Orange Complex, doplněk stravy, který zmírňuje stresové vypětí a zlepšuje kvalitu spánku.
2. Vyhněte se modrému světlu
Modrému světlu se den co den vystavujete civěním do displejů mobilů a počítačů. Přes den to není zas takový problém, jakmile se ale setmí, modré světlo udržuje vaše tělo v pocitu, že ještě není čas jít spát. Omezí tvorbu melatoninu neboli hormonu spánku, kvůli čemuž se vám bude usínat hůř. Pár hodin před spaním se tedy veškeré elektronice raději vyhněte. Skvělou alternativou je tlumené žluté či červené světlo.
3. Zařaďte do svého života pohyb
Jak rychle usnout? Mějte každý den dostatek pohybu. Pravidelné fyzická aktivita přinese do vašeho života mnoho pozitiv. Jedním z nich je právě zdravější a kvalitnější spánek. Cvičením své tělo unavíte a usnete rychleji. Získáte ale i další benefity:
- Budete se cítit šťastnější – po cvičení vaše tělo totiž zaplaví endorfiny neboli hormony štěstí.
- Vyhnete se chronickým nemocem – pravidelný pohyb je prevencí například proti vysokému krevnímu tlaku.
- Zlepšíte svůj kardiovaskulární systém – fyzická zátěž vás udrží v kondici.
4. Pozor na kofein a alkohol
Kofein a alkohol byste před spaním neměli konzumovat. Proč? Tyto dvě věci mají negativní dopad na kvalitu vašeho spánku. Kofein je, jak známo, látka, která potlačuje únavu. Co už mnoho lidí neví, je to, že v těle zůstává spoustu hodin. V průměru je to 5–6 hodin od požití například kávy. V odpoledních hodinách zkuste omezit konzumaci kávy či jiných kofeinových nápojů, protože možná jsou důvodem vaší nespavosti. Kolem alkoholu naopak koluje mýtus, že přispívá klepšímu spánku. Možná po něm rychleji usnete, nicméně kvalita vašeho spánku se velmi zhorší.
5. Vyzkoušejte doplňky stravy či bylinky
Správné doplňky stravy dokážou vylepšit kvalitu spánku. Například hořčík pomáhá zvyšovat produkci spánkového hormonu melatoninu. Samotný melatonin, který našemu tělu dává signál, že je čas jít spát, lze také doplnit. Existují komplexní doplňky stravy, které se zaměřují na více problémů. Například Green Complex obsahuje Ginkgo bilobu, kyselinu listovou, omega-3 mastné kyseliny a přírodní astaxanthin. Spojení těchto látek minimalizuje poruchy spánku, zlepšuje paměť a soustředění a snižuje únavu. Pokud chcete zvolit přírodní cestu, pro klidný spánek je skvělá meduňka, heřmánek, kozlík, chmel nebo levandule.
Tip: Mohlo by vás zajímat, jaké účinky mají bylinky a proč je zařadit do svého života.
Dejte své zdraví na první místo a vyzkoušejte naše tipy a doplňky stravy pro lepší spánek.