Astaxanthin má coby nejsilnější přírodní antioxidant blahodárný vliv na lidské zdraví a kondici. Již jsme psali o studii zabývající se vlivem astaxanthinu na pokožku či na kardiovaskulární systém. V dalším článku jsme se věnovali studii o vlivu astaxanthinu na vytrvalost a výkonnost sportovců. Může mít ale příjem astaxanthinu vliv i na léčbu mužské neplodnosti?
Přesně tuto otázku si položili autoři studie „Kombinovaná konvenční/antioxidační léčba mužské neplodnosti astaxanthinem“. Ještě než se na ni podíváme podrobněji, neuškodí si pro jistotu ujasnit některé pojmy.
Pod pojmem „plodnost“ je třeba si představit schopnost muže počít dítě, a tudíž nemá nic společného např. s erektilními dysfunkcemi či s libidem. Bylo by tedy zásadní chybou považovat astaxanthin za afrodiziakum.
Zmíněná studie se zabývala mj. účinky léčby na parametry spermatu a reaktivní formy kyslíku (ROS). Právě reaktivní formy kyslíku (ROS) hrají klíčovou roli v patogenezi dysfunkce spermií u neplodných mužů.
Výzkumu se zúčastnilo třicet neplodných párů, u nichž nebyla zjištěna žádná příčina neplodnosti na straně ženy. Muži z těchto párů byli rozděleni do dvou skupin. Jedna skupina (19 osob) dostávala placebo, druhá skupina (11 osob) denně užívala 16 mg astaxanthinu. Všichni muži byli na začátku a na konci vyšetřeni se zvláštním zřetelem na parametry semene.
Výzkum trval celkem 3 měsíce. Během těchto tří měsíců se osmi ze zkoumaných třiceti párů podařilo počít dítě. 6 párů bylo ze skupiny užívající astaxanthin, což odpovídá úspěšnosti 54,5 %. Zbývající dva páry byly ze skupiny užívající placebo, takže úspěšnost početí v této kontrolní skupině představuje 10,5 %. Ve skupině užívající astaxanthin se navíc vedle zlepšení jiných ukazatelů zvýšila pohyblivost spermií. Výskyt reaktivních forem kyslíku (ROS) se též výrazně snížil.
Výsledky studie se tedy dají shrnout tak, že astaxanthin může být vhodným a účinným doplňkem léčby neplodnosti u mužů.
Zdroj: Comhaire FH, El Garem Y, Mahmoud A, Eertmans F, Schoonjans F.: Combined conventional/antioxidant "Astaxanthin" treatment for male infertility: a double blind, randomized trial. DOI:10.1111/j.1745-7262.2005.00047.x Dostupné z: http://www.asiaandro.com/news/upload/20130912-aja200549a.pdf