Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s MUDr. Markem Benešem, gastroenterologem Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze. Přečtěte si náhled odborníka na antioxidanty a jejich roli v našem jídelníčku.
Specializací MUDr. Marka Beneše je bariatricko-metabolická endoskopie. Bariatrie je obor zaměřený na léčbu obezity, bariatricko-metabolická endoskopie zahrnuje endoskopické metody, kterými lze ovlivnit hubnutí a metabolický sydrom, tzn. cukrovku, vysoký krevní tlak, poruchy metabolismu lipidů a další patologie. Právě tento odborník nám odpověděl na několik otázek týkajících se antioxidantů a jejich významu pro náš život.
Jakou roli hrají antioxidanty v našem organismu?
Na náš organismus neustále působí řada oxidantů, oxidačního stresu. Jsou to jak zevní vlivy, tak zplodiny našeho vlastního metabolismu, které mají na náš organismus negativní vliv. Jsou příčinou stárnutí, opotřebení organismu, stojí za vznikem rakoviny atd. A právě antioxidanty tyto negativní jevy v našem těle omezují. Při zánětech a virózách si tělo vytváří antioxidanty samo, protože se brání infekci, většinou je však vhodné zařadit antioxidanty také z dalších zdrojů, protože negativní vlivy převažují. Volné radikály často nenávratně ničí buňky našeho organismu, typickým příkladem může být stárnutí. Přestože některé buňky jsou schopné obnovy – například sliznice – jiné už opětovně vzniknout nedokážou, například nervové buňky. Najít skutečně účinný antioxidant je tedy něco jako najít kámen mudrců nebo živou vodu.
Již profesor Vilém Kraus, známý vinař a šlechtitel vinné révy, se na sklonku svého života věnoval šlechtění nových odrůd, které by obsahovaly co nejvíce antioxidantů. Červené i bílé víno jsou v přiměřeném množství zdravé, obsahují antioxidanty a přírodní barviva. Také alkohol má určitý pozitivní vliv, není jenom škodlivý. Ale jak už jsem říkal, pouze v určitém množství.
Antioxidanty jsou zkrátka velice důležitý prvek v našem životě.
Jaké antioxidanty a z jakých zdrojů byste doporučil?
Většina z nás při různých virózách automaticky sahá po vitamínu C, který je vysoce účinný. Jeho nevýhodou však je, že se často vstřebá jen část účinné látky a velké množství tělo vyloučí. Právě při viróze, kdy je oxidační stres maximální a tělo potřebuje antioxidantů co nejvíce, si tělo nechá jen množství, které je zvyklé si nechávat, ne takové, jaké v tu chvíli potřebuje. Vysoké množství nevstřebaného vitamínu C pak může být i příčinou ledvinových kamenů. Vitamín C je tedy skvělý, ale záleží na formě jeho podání.
Zmiňované víno má vysoký obsah antioxidantů (flavonoidů, přírodních barviv), ale nadměrná konzumace pochopitelně škodí játrům. Řasa s obsahem astaxanthinu je tak z mého pohledu ideální.
Je možné antioxidanty kombinovat navzájem, popřípadě s dalšími tělu prospěšnými látkami?
Právě spojení astaxanthinu s vitamínem C vnímám jako skvělý nápad. Stejně tak jeho kombinaci s omega 3 mastnými kyselinami. Právě omega 3 mastné kyseliny jsou pro prevenci oxidativního stresu, aterosklerózy a metabolického syndromu zásadní. Omega 3 mastné kyseliny napravují lipidové spektrum, snižují tzv. špatný cholesterol, předcházejí onemocnění cév mozku, srdce, působí na rozvoj mozku. Dříve se podával rybí tuk dětem hlavně kvůli kostem, protože obsahuje vitamín D, který je rozpustný v tucích. Tou dobou se však ještě nevědělo, že omega 3 mastné kyseliny mají velký vliv na rozvoj mozkové tkáně. Každý neuron má výběžky, které jsou izolovány myelinovou (tukovou) pochvou, která funguje jako bužírka u drátu, aby elektrický impuls běžel a byl izolovaný. Právě zařazení ryb a mořských plodů bohatých na omega 3 mastné kyseliny do jídelníčku výrazně přispělo rozvoji mozku a mozkových funkcí u našich prapředků.
Spojení omega 3 mastných kyselin s antioxidantem tak podle mého názoru představuje ideální kombinaci, která má blahodárný vliv na lidský organismus.