Přepadla vás deprese? S nedostatkem světla a nepříznivým počasím se u mnoha lidí vyskytne tzv. sezónní afektivní porucha neboli zimní deprese. Zachovat si dobrou náladu a pozitivní myšlení je v těchto měsících náročnější než kdy jindy. Ale nezoufejte, poradíme vám, jak překonat špatnou náladu!
Každý z nás prožil dny, kdy by nejraději jen ležel v posteli schoulený do klubíčka, zapomněl na celý svět a přál si, aby i svět zapomněl na něj. Tyto pocity někdy souvisí s náročnou životní situací, někdy se však jedná o „pouhou“ sezónní depresi způsobenou především počasím. Lidé jsou s počasím spojeni a naše tělesná schránka i psychika na něj reagují. Je potvrzeno, že zejména zimní studený vítr a nedostatek slunečního záření vedou k větší únavě a způsobují negativní emoce. U lidí trpících skutečnou těžkou chronickou depresí se jejich nemoc může v těchto měsících zhoršovat. Pokud se u vás deprese vyskytuje dlouhodobě, vyhledejte odbornou pomoc. Pokud je přechodná, máme pro vás pár tipů, jak na ni.
Hýbejte se
Endorfiny, tedy hormony štěstí, se do organismu vyplavují při svalové zátěži. Dopřejte si proto každý den (nebo alespoň ob den) nějaký pohyb. Nemusí se z vás stát vrcholový sportovec, stačí i procházka po okolí. V zimních měsících také můžete chodit do fitka nebo se věnovat halovým sportům. Nakopnout vás může i ranní rozcvička.
Sežeňte partičku kolegů z práce a jděte na volejbal nebo se teple oblečte a vyrazte na procházku se psem. Nezáleží na tom, co si vyberete, ale vyplavujte endorfiny. Zbavíte se tak pocitů stresu a úzkosti.
Výživa je základ
Snažte se stravovat vyváženě. Dbejte na dostatek bílkovin a vitamínů. Pokud držíte nějakou dietu či vám dělá vyvážená strava problém, zvolte vhodné potravinové doplňky. Správná výživa má na psychiku větší vliv, než si myslíte.
Dodržujte také pitný režim. Zařadit do něj můžete bylinkové čaje pro dobrou náladu. Uklidňujících a či naopak povzbuzujících směsí najdete spousty. Heřmánkem nebo meduňkou určitě nic nezkazíte.
Tip: Vyzkoušejte Chai Latté, které vás zahřeje a je bohaté na antioxidanty.
Buďte společenští a dělejte, co vás těší
Již Aristoteles říkal, že člověk je zóon politikon – tedy tvor společenský. A měl pravdu. Kontakt s lidmi, které máme rádi působí uklidňujícím dojmem a zlepšuje náladu. Zatněte zuby a překonejte ten pud, který vás nutí ležet v posteli a zapomenout na celý svět. Po práci raději zajděte s kamarády na víno či zatelefonujte bráchovi. Sami víte nejlépe, kdo z vašich blízkých vám zvedne náladu.
Věnujte se činnostem, které vás těší. Každý den si najděte chvilku na oblíbené aktivity. Cestou domů si poslechněte oblíbený podcast nebo muziku. Po večeři si sedněte s knížkou nebo si pusťte nějaký milý film. Zkrátka se nezanedbávejte.
Myslete pozitivně
Ano, je to klišé. Z pozitivního myšlení se v posledních letech stává jakési „buzzword“, které spoustu lidí vytáčí. Ale víte co? Pozitivní myšlení je opravdu klíčem k duševnímu zdraví. Jak ho ale získat? Pořád se o něm mluví, ale je těžké si ho osvojit či toto téma nějak komplexně uchopit.
Důležité je porozumět faktu, že to, jak vnímáme svět je v naší hlavě. To, jaké významy přikládáme jednotlivým událostem, je v naší hlavě. Jistě nás ovlivňují názory okolí, výchova a společnost obecně, konečné slovo máme ale my. My v naší hlavě. Nikdo jiný.
Jinými slovy, my jsme pány naší nálady. Je jen na nás, zda se kvůli rozbitému talíři, zpožděnému autobusu či nepříjemným kolegům naštveme. Nenaštvat se kvůli důležitým věcem, je vysoký level pozitivního myšlení. Pro začátek se snažte, aby vás vztek a negativní emoce obecně, nepohlcovaly. Když spadnete a ukopnete si palec, pravděpodobně si v tu chvíli zanadáváte a budete naštvaní, to je v pořádku. Je přirozené prožívat celou škálu emocí. Co je špatné, je hromadit je v sobě.
Zeptejte se sami sebe, čemu pomůže, když budete naštvaní? Kazíte tím náladu sobě a pravděpodobně i všem kolem vás. K čemu to tedy je? Místo vztekání nebo litování se, apelujte na racionální myšlení a snažte se najít řešení. Krásně to shrnuje Dalajláma svým výrokem: „Má-li problém řešení, nemá smysl dělat si starosti. Když řešení nemá, starosti nepomohou.“
Povzneste se tedy nad své problémy. A ano, není to jednoduché a je to běh na dlouhou trať. Změna vnímání světa kolem vás bude pravděpodobně probíhat pozvolna. Ale vytrvejte, stojí to za to.
Tip: Podívejte se na 7 zlozvyků, kterými si přiděláváte vrásky.
Buďte vděční
Važte si toho, co už máte. Každý večer před spaním si řekněte 3 věci, za které jste ten den rádi. Nemusí to být nutně jen pozitivní události. Vděčni můžete být i za zkušenost, kterou vám přineslo řešení složitého problému v práci. I když se bude zdát, že váš den nestál za nic, přece jen se pokuste najít něco, čeho si můžete vážit. I to, že teče teplá voda ve sprše může být důvod k radosti.
Odměňujte se
Odměňování se je skvělou motivací k výkonu některých obtížných úkolů. Je však rovněž skvělým pomocníkem k udržení dobré nálady. Pomoci mohou také „checklisty“, tedy seznamy úkolů na daný den. Samotný seznam vás sice na první pohled může spíše deprimovat, ovšem ten pocit zadostiučinění při odškrtávání jednotlivých položek je skvělý. Při každém splněném úkolu ze sebe máte dobrý pocit. A ten logicky zvedne i náladu.
Dělání, dělání, všechny smutky zahání
Pokud vás přepadnou chmurné myšlenky, věnujte se nějaké činnosti. Jakékoliv. Jedná se o jednu z nejúčinnějších metod úniku od problémů. Dejte si však pozor, abyste neunikali od stejného problému příliš často. Únik je pouze krátkodobým řešením. Pomáhá, abyste se v některých situacích nezhroutili, ale problém samotný se tímto nevyřeší.
Úsměv
To, že je smích lék na všechen smutek, vám jistě nemusíme připomínat. Když se usmějeme, naše tělo vyplaví endorfiny. Snažte se proto, co nejvíce smát. Kdykoliv, kdekoliv, čemukoliv. Špatná nálada, pak nebude mít šanci!