S volnými radikály si není radno zahrávat. To potvrzují i mnohé vědecké studie, podle kterých je přemíra volných radikálů důsledkem oxidačního stresu, který při dlouhodobém působení poškozuje DNA a zvyšuje riziko chronických onemocnění. Jak těmto negativním dopadům předcházet? Tělo má vlastní obranný mechanismus proti tvorbě a šíření volných radikálů – antioxidanty. To ale neznamená, že se obejde zcela bez vaší pomoci. Pojďme se proto podívat, jak můžete sami pomoci svému tělu v tomto nelehkém boji.
Mějte volné radikály a oxidační stres pod kontrolou
Nejčastějšími viníky jsou nezdravá strava, nedostatek pohybu, alkohol a drogy, cigaretový kouř, znečištěné prostředí, sluneční záření nebo dlouhodobý stres. Volnými radikály jsou pak ohroženy všechny buňky, které potřebují ke svým procesům kyslík.
Jak jsme zmínili již výše –tělo si dokáže s volnými radikály poradit produkcí antioxidantů. Nutno podotknout, že jejich počet není neomezený. Výsledkem nerovnováhy mezi produkcí volných radikálů a schopností těla neutralizovat jejich efekt prostřednictvím antioxidantů je pak onen oxidační stres. Asi už vám došlo, že to je přesně ten moment, kdy přicházíte na scénu vy a vaše snaha zajistit si jejich dostatečný přísun.
Vzhůru do boje proti volným radikálům
Mezi významné přírodní antioxidanty patří vitamín A, B3, C a E. Bohatým zdrojem je také selen, zinek, betakaroten, flavonoidy nebo třísloviny. Pojďme se podívat na zoubek některým z nich.
Vitamín C
Vitamín C je skvělým pomocníkem nejen pro posílení imunity. Je také ochráncem molekul před poškozením volnými radikály a pojistkou pro správný metabolismus tuků. Při dlouhodobém stresu se naše zásoby „céčka“ rychle vyčerpávají, a proto bychom ho měli užívat pravidelně.
Zinek
Pružnost svalů, posílení mozkové činnosti, snížení hladiny škodlivého cholesterolu v krvi, mužská plodnost, zpomalení procesu stárnutí a vyplavení toxických látek pryč z těla. Zinek je zkrátka stopovým prvkem důležitým pro mnoho tělesných funkcí.
Betakaroten
Bez betakarotenu by nebyla mrkev hezky oranžová a tulipány červené. To ale není jeho jediná schopnost. Betakaroten je provitamín vitamínu A. Svými účinky přispívá k ochraně kůže před slunečním zářením a rovněž podporuje i obranyschopnost organismu.
Zajímá vás,jak jsou jednotlivé antioxidanty silné? Jednoduše je změřte.
Vsaďte na antioxidanty z vlastní zahrádky
Pro účinné antioxidanty nemusíte chodit daleko. Mnoho jich najdete i na své vlastní zahrádce. Tak proč nespojit příjemné s užitečným? Uděláte maximum pro své zdraví, a ještě si skvěle pochutnáte.
Borůvky
Borůvky jsou bohaté na antioxidanty zvané flavonoidy, kterým lze připisovat protizánětlivé účinky. V těle se velmi dobře vstřebávají, čímž přispívají ke zvýšení antioxidantů v krvi. Aby těch superlativ nebylo málo, přidáme další. Borůvky mají výbornou chuť a vyhřívají se na super potravinovém výsluní.
Rajčata
Rajčata zásadně prospívají zdraví – jsou totiž bohatá na vitamín B, C, E, draslík, lutein a lykopen. Právě poslední ze zmíněných složek jsou připisovány pozitivní účinky při snižování rizika srdečních onemocnění a udržení optimální hladiny cholesterolu.
Brokolice
Růžičky brokolice jsou nejbohatším zdrojem Sulforafanu, který stimuluje enzymy v těle a zajišťuje detoxikaci organismu. Pravidelná konzumace může významným způsobem přispět ke snížení rizika rakoviny prsu a prostaty.
Účinky antioxidantů v jediné kapsli
Vyzkoušejte sílu astaxanthinu – jednoho z nejsilnějších antioxidantů světa, na vlastní kůži. Je k dostání ve formě lehce polykatelných doplňků stravy a rozpustného prášku, který oceníte zejména při přípravě studené kuchyně. Zjistěte více o účincích astaxanthinu.