Toužíte po dlouhém a zdravém životě? Pak pro vás může být makrobiotická strava ideálním řešením. V řečtině ostatně samotný název makrobiotika předpovídá dlouhý život (makrós = dlouhý, bios = život). Dnes vám představíme základní principy makrobiotické diety a na závěr se podíváme na všechna pro a proti tohoto životního stylu.
Nadarmo se neříká: „jste to co jíte“. Podle makrobiotiky totiž mají hlavní vliv na vaše zdravíkonzumované potraviny. Jedná se však o víc než jen o dietu. Makrobiotika je pro mnohé příznivce životním stylem.
Co je makrobiotika?
Makrobiotika je učení o zdravém životním stylu a stravování. Kromě výběru vhodného jídla se zabývá principy východního myšlení, především pak dualitou „jin“ a „jang“. I konzumované potraviny se kategorizují podle toho, které spadají pod „jin“ a které pod „jang“. Ty by pak pochopitelně měly být na našem talíři v rovnováze. V tomto článku se však nebudeme zabývat duchovním přesahem a energiemi „jin“ a „jang“, ale zaměříme se pouze na makrobiotické stravování jako takové.
Jak vypadá makrobiotický jídelníček?
Základem makrobiotiky je pestrá strava skládající se:
- z 50 % z obilovin (celá zrna), které dodávají tělu bílkoviny (ty jsou však neplnohodnotné a je důležité je kombinovat s luštěninami), šetří námahu slinivky břišní a dodávají tělu vlákninu, která napomáhá trávení i vylučování;
- z 30 % z tepelně upravené zeleniny, která dá tělu více živin než ta syrová a pomáhá s trávením obiloviny;
- z 15 % z luštěnin, které podporují funkci ledvin a spolu s obilovinou představují nejlepší náhradu za maso (které makrobiotici nejedí);
- z 5 % z kvašené zeleniny, která dodá tělu vitamín C a potřebnou vitalitu.
Podle makrobiotiky by se měly konzumovat především lokální sezónní potraviny. Výjimku tvoří mořská řasa, která obsahuje velké množství vitamínů a minerálů i vlákniny (ta skvěle pročišťuje tělo). Makrobiotici ji do jídla často přidávají, například do zeleninových vývarů.
Zelenina udržuje v těle správné zásadité prostředí. Musí se však zkonzumovat do 3 hodin od uvaření. Při opětovném ohřívání začíná být naopak kyselinotvorná (a v kyselém prostředí se daří virům). Pokud chcete jídlo konzumovat později, doporučuje se udržovat ho v tepelně a vzduchově uzavřeném prostředí, tedy například v termoskách/tepelných nádobách na jídlo.
Jídlo by se také mělo připravovat na kvalitním rostlinném tuku. Balzámem na střeva je pak podle makrobiotiků zejména umeocet (který se dá přidávat třeba do omáček).
Tip: Pozitivní vliv na váš organismus má i přírodní doplněk stravy astaxanthin. Přečtěte si, jak napomůže vašemu zdraví.
Výhody a nevýhody makrobiotiky
Výhody
Největší výhodou makrobiotického stravování je jeho pozitivní vliv na vaše zdraví (ovšem najdete i názory tvrdící opak). Někteří výživoví poradci stravu doporučují jako prevenci rakoviny či napomáhání v její léčbě. K prokázání tohoto tvrzení však nejsou dostatečné důkazy. Na co se však můžete spolehnout je, že makrobiotickou stravou příliš nezatěžujete své orgány trávením a zpracováváním konzumovaných potravin. Slinivka břišní, střeva, ledviny i játra vám poděkují.
Výhodou je také, že makrobiotické jídlo skvěle chutná. Je sice méně kořeněné (přespříliš koření makrobiotika nedoporučuje), ale chutné. Ve větších městech často narazíte na makrobiotické jídelny a bistra, kde ho můžete vyzkoušet.
Tip: Podívejte se na 4 výživové doplňky stravy, které posílí vaši imunitu.
Nevýhody
Podle některých odborníků může mít makrobiotická strava negativní dopad na malé a dospívající děti, kterým se nedostává dost živočišných potravin (makrobiotika je především veganská, občas se povolují vejce nebo ryby, ale to je maximum). Je však potřeba podotknout, že vegetariánské, veganské i makrobiotické stravování je hitem současnosti.
Mnohé děti, které se se takto v dětství stravovaly ještě nejsou dospělé (nebo jsou teprve mladými dospělými), a tak nemáme potřebná data o tom, zda jim toto stravování v dlouhodobém horizontu opravdu uškodilo. Výzkumů ale stále přibývá a pokud budete mít zájem, určitě si je zvládnete dohledat, pročíst a utvořit si vlastní názor.
Má makrobiotika smysl?
Jako u všeho i zde platí pravidlo „všeho s mírou“ a především s rozumem. Pokud se rozhodnete pro makrobiotické stravování zjistěte si o něm všechno potřebné, pokud si nejste jisti poraďte se s odborníkem. Můžete se přihlásit i na některé kurzy makrobiotického vaření, kde vám školitel vysvětlí proč jsou které prvky na makrobiotickém talíři důležité.
Můžete vyzkoušet, jestli vám bude vyhovovat. Některé principy do svého jídelníčku zařadíte, jiné vynecháte, podle toho, co vám bude dělat dobře. Naslouchejte svému tělu. Případně se poraďte s výživovým poradcem.
Roli také hraje to, jaké stravovací návyky jste měli před přesedláním na makrobiotiku. Pokud jste se již předtím stravovali spíše zdravě, bude pro vás přechod určitě snadnější než pro toho, kdo je zvyklý na flák masa, jí pravidelně procesované potraviny a libuje si ve fast foodu.
Pokud máte strach z některých chybějících živin a chcete mít klid na duši, můžete do makrobiotické stravy zapojit výživové doplňky, které chybějící živiny do těla doplní. S rostoucí popularitou vegetariánství a veganství jich najdete spoustu.