Přestože patříme společně s europrostorem k ekonomicky nejvyspělejším společnostem se stále ještě výborným zdravotním a sociálním systémem, objevují se i varovné generační zdravotní komplikace. K nim se řadí i poruchy párové reprodukce a stále se snižující fertilizační potenciál s akcentem nárůstu mužské neplodnosti ve všech věkových skupinách. Poruchy plodnosti postihují již více než pětinu všech párů (neschopnost otěhotnět během 6 menstruačních cyklů). Přitom zastoupení obou pohlaví je přibližně stejné. Příčiny těchto změn jsou jak na straně vnějších vlivů (hormonální disruptory, znečištění), ale i kouření, alkoholismus, věk, pohlaví, řada onemocnění, nadužívání léků a mnoho dalších.
Trochu stranou je i neplodnost spojená s výraznou fyzickou zátěží jak vrcholových sportovců, tak amatérů (se vzrůstajícím objemem zátěže klesá i kvalita spermiogramu) a snižuje se schopnost oplodnění. To platí i u žen při ztrátě cyklu.
Na druhé straně je však zarážející nárůst kombinované neplodnosti mladých mužů, kde se jedná jak o nízké kvantitativní parametry spermiogramu (objem ejakulátu, počet spermií), tak o kvalitativní obraz (morfologické změny, imunologický profil, poruchy hybnosti spermií atd.). Přitom při bližším zkoumání nevykazují tito muži zásadní rizikové chování. Mezi další důvody mužské neplodnosti patří poruchy průchodnosti vývodů, kterými prochází sperma, nebo zranění.
Protože je neplodnost považována za nemoc, vznikl během posledního desetiletí obrovský tlak na systém asistované reprodukce. Příliš se nezkoumají možnosti případného fyziologického otěhotnění a páry se ihned zařazují do systému asistované reprodukce s tím, že neexistuje jiná možnost. Tady skutečně platí, že čas jsou peníze. V mnoha případech tomu tak jistě je a asistovaná reprodukce je jedinou šancí na nový život. Ale v mnoha případech především u mužské neplodnosti lze docílit značného vylepšení fertilizačního potenciálu muže přirozenou fyziologicko regulační a nutriční intervencí s vyloučením rizikového chování.
Jaké jsou možnosti především nutriční intervence, se dozvíte brzy v další části - Unavené spermie.
PharmDr. Richard Pfleger je přední český farmaceut, který po absolvování Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové více než 10 let působil v manažerských pozicích u předních farmaceutických firem a spolupodílel se na uvedení mnoha desítek originálních léčiv z různých indikačních skupin včetně kardiologie, psychiatrie, onkologie, HIV/AIDS na český nebo evropský trh.
Od roku 2002 se věnuje vývoji, výrobě a propagaci kvalitních doplňků stravy a jejich uplatnění v prevenci a zmírnění dopadu civilizačních chorob na zdraví člověka. Spolupracuje s předními světovými výrobci a dodavateli patentovaných nebo jinak výjimečných přírodních surovin, „Novel food" a dalších materiálů. Vzhledem k velké poptávce se věnuje konzultační činnosti se zaměřením na specializovanou sportovní výživu, anti-aging výživu a výživu u určitých typů onemocnění (alergie, vysoký krevní tlak, chronická bolest, obezita atd.).