Co je to detoxikace?
Detoxikace znamená vyčištění organismu – tedy zbavení těla škodlivých látek (toxinů). Sama v našem těle probíhá prakticky neustále, někdy je však dobré ji trochu podpořit. Zvláště pak v přechodných ročních obdobích (na jaře a na podzim). K tzv. detoxikační kúře se využívají různé léčivé byliny. Jednou z vysoce účinných, a přitom velmi snadno dostupných je právě kopřiva.
Pokud se cítíte po zimě unavení a máte pocit, že potřebujete pořádně nakopnout je jarní detox něco, co vám zaručeně pomůže.
Jaké má kopřiva účinky?
O kopřivě by se dalo mluvit velmi široce. My se dnes zaměříme pouze na první z níže jmenovaných účinků, přesto však uvedeme i další blahodárné vlastnosti, které tato bylina má, protože alespoň za zmínku rozhodně stojí.
- Kopřiva je výborným pomocníkem při pročištění organismu, protože podporuje látkovou výměnu.
- Chlorofyl – zelené barvivo v kopřivových listech – má protizánětlivé a dezinfekční účinky, posílí tak imunitu.
- Kopřiva se používá i při onemocnění močových cest. Kyselina křemičitá, kterou bylina obsahuje, je močopudná a její obecné pročišťující účinky přispívají k odplavování škodlivých látek a bezproblémovému chodumočových cest.
- Má protikrvácivý účinek a pročišťuje krev.
- Kopřiva je dobrá podpůrná bylina i při léčbě cukrovky. Glukokininy, které obsahuje, totiž snižují hladinu cukru v krvi.
- V jejích listech najdeme řadu minerálů, vitamínů (především A, B, C a K) a železo.
- V neposlední řadě podporuje růst vlasů a pomáhá s mastnou pokožkou.
Tip: Vzhledem k obsahu minerálů, vitamínů a železa doporučujeme mladé kopřivové výhonky přidat do velikonoční nádivky.
Detoxikace organismu pomocí kopřivovékúry
Kopřivovákúra by měla trvat minimálně 7 dní, ideálně však 3 týdny. Skládá se z pití kopřivového čaje, který připravíte jednoduše tak, že natrhané, nebo nasušené kopřivy vložíte do šálku a přelijete vroucí vodou. Necháte louhovat 10-15 minut (ale nevadí, když to bude i déle). Poté teplý vypijete. Doporučená dávka je jeden hrníček ráno (ideálně nalačno) a jeden večer. Pokud zvolíte kratší a intenzivnější kúru, můžete vypít až 4 šálky denně.
Pozor! Ačkoliv vás blahodárné účinky této léčivé rostliny budou možná svádět k jejímu delšímu užívání, nedělejte to. Výluh z kopřiv se doporučuje užívat v kuse maximálně 3 týdny. Poté je nutná přibližně měsíční pauza, než si dáte další.
Kdy sbírat kopřivy?
Pokud si chcete kopřivy nasbírat a nasušit sami, což určitě můžete, sbírejte jen ty velmi mladé, a to ideálně do poloviny května. Ve starších rostlinkách se totiž začínají hromadit dusičnany. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud budete sbírat především kopřivové špičky (vrchní lístky).
Natrhané kopřivy hned po příchodu domů rozprostřete do tenké vrstvy a sušte je na stinném, suchém místě. Pokud je oddělíte od stonku, budou schnout velmi rychle. Raději však počkejte alespoň dva dny. Před uskladněním do neprodyšných nádob (aby listy nenavlhly) se ujistěte, že jsou opravdu zbavené veškeré vlhkosti, jinak hrozí, že vám zplesniví.
Pokud listy zčernají, nejsou dobře usušené a pro přípravu kopřivového čaje se nehodí. I když vám bude líto práce, kterou jste na jejich sběr vynaložili, nepoužívejte je.
Pro jarní detox je nejlepší užívat čaj z čerstvě natrhaných kopřiv. Na podzim (nebo i v jiných ročních obdobích) však už používejte ty sušené – jak bylo řečeno, je potřeba, aby byly při sběru mladé.
Tip: Aby vás kopřiva při sběru nepožahala vezměte si pracovní nebo zahradní rukavice, které jsou vyrobené z pevného neprodyšného materiálu, kterým žahavé chloupky neproniknou. Běžné látkové ani gumové nestačí.
Co dalšího je dobré na pročištění těla?
K vyčištění organismu můžete zvolit i různé doplňky stravy. My rozhodně doporučujeme astaxanthin – nejúčinnější přírodní antioxidační látku. Chrání tělo před volnými radikály a má blahodárný vliv na imunitu, pohybový aparát, kardiovaskulární systém, mozek, oči, pokožku, sportovní výkon i plodnost. Přečtěte si o něm víc a zařaďte ho do své jarní očistné kúry.