Hledáte způsob, jak se znovu cítit dobře ve svém těle bez nutnosti drastických diet? Jóga může být alternativou, jak posílit tělo i ducha. Zjistěte, jaké výhody přináší tato tisíciletá technika a pečujte o své fyzické i psychické zdraví.
Co je jóga?
Jóga je tisíce let stará duchovní nauka, která spojuje tělo, mysl a ducha. Vznikla v dávné Indii a jejím cílem je najít rovnováhu mezi tělem a myslí. V západním světě známe jógu především jako soubor různých cviků tzv. asán, jejichž cílem je protažení a zpevnění těla a práce s dechem. Východní civilizace ale vnímají jógu mnohem komplexněji – jako životní směr, během kterého poznávají samy sebe na vnitřní úrovni.
Cvičení jógy vám z dlouhodobého hlediska pomůže zklidnit mysl, umět pracovat s dechem a zlepšit flexibilitu. Většina jógových lekcí končí meditací, což pro vás může být příjemný relax. Existuje mnoho druhů jógy, pokud například trpíte bolestmi zad, speciální jóga na bolavá záda vám s tím může pomoct. Posílítesvoji páteř, uvolníte napětí a zlepšíte celé držení těla.
Jaký druh jógy si vybrat?
Jóga není pouze cvičení, ale životní styl. Nicméně záleží jen na vás, jakým způsobem ji do svého života zařadíte. Jak jsme už nastínili, druhů jógy je skutečně nepřeberné množství. Některé se více zaměřují na tělo, jiné na dech či na duševní zdraví člověka. Takovým tradičním druhem je hatha jóga, která zahrnuje základní cvičení a uvolnění. Je vhodná pro začátečníky, protože není tak dynamická a intenzivní. V pozicích setrváváte kratší dobu, nicméně se pravděpodobně zapotíte a velmi dobře protáhnete.
Pokročilejším druhem je třeba power jóga, kterábývá často označovaná jako jóga na hubnutí. Je totiž velmi dynamická a zahrnuje složitější pozice. Pokud si jógu představujete jako velmi pomalou a nudnou aktivitu, která by vás nebavila, ještě jste asi nevyzkoušeli ten správný druh. Kombinací těchto dynamických cviků, silových pozic a dechových technik budete spalovat kalorie, posilovat svaly a zlepšovat svou flexibilitu.
Možná vás překvapí, že existuje i jóga proti stresu. Je to další druh, který se více zaměřuje na dech a duševní relaxaci. Bude tedy pomalejší a klidnější. Pomůže vám snížit úzkost, zlepšit kvalitu spánku a celkově si mentálně odpočinout.
Jóga nabízí skutečně širokou škálu cviků a technik. Ať už tedy máte problém s čímkoliv, vždy se najde vhodná asána, která vám pomůže si ulevit.
Tip: Mohlo by vás zajímat, co je astaxanthin a jaké jsou jeho zdraví prospěšné účinky.
Pozitivní účinky jógy
Jóga přináší mnoho pozitivních účinků na tělo i mysl. Pravidelné cvičení zvyšuje sílu, pružnost a držení těla. Pomáhá také posilovat svaly, což je klíčové pro dlouhodobé zdraví. Dalším benefitem je zlepšení koncentrace a mentální pohody. Cvičení jógy spojuje dech s pohybem, což zklidňuje mysl a podporuje meditativní stav. Obecně lze říct, že jóga působí antistresově, protože její pozice a techniky uvolňují napětí v těle a rozproudí vnitřní energii. Nemusíte přitom cvičit každý den několik hodin, stačí si párkrát v týdnu udělat půl hodiny čas a věnovat se sám sobě a svému tělu.
Jak s jógou začít?
Nevíte, jak se cvičí jóga, ale chtěli byste ji zařadit do svého života? Zkuste zajít na lekci pro začátečníky. Téměř v každém větším městě najdete nějakou lektorku jógy. Případně se můžete inspirovat na internetu a zacvičit si podle nějakého videa.
Pro začátek doporučujeme s jógou začít pomalu a postupně. Důležitější než intenzita je konzistence. Vyberte si vhodný styl, který vám bude vyhovovat. Začněte od těch jednodušších, které se zaměřují na základy a postupné rozšiřování do složitějších cviků. Snad se jóga stane vaším koníčkem.
Nezapomeňte, že zdravé tělo není jen o cvičení, ale především o stravě a vnitřním nastavení. Upravte tedy svou stravu, abyste měli pravidelný přísun potřebných živin a měli vůbec energii na jakékoliv cvičení. Pro podporu imunity a celkové vitality doporučujeme i užívat kvalitní doplňky stravy.