To co jíte, ovlivňuje vaše tělo mnohem víc, než si možná myslíte. Jak pro něj udělat to nejlepší, aby vám to v průběhu let vrátilo a cítili jste se skvěle? Zařaďte do svého jídelníčku více superpotravin. V článku vám prozradíme, co to vlastně je a jaký mají vliv na váš organismus.
Co je superpotravina?
Výraz superpotravina se rozšířil už ve 20. letech minulého století a označuje potraviny vysokým obsahem minerálů, vitamínů a antioxidantů, které příznivě působí na lidské zdraví. Nejčastěji jsou to vitaminy A, E, C a minerály zinek, měď, železo či selen. Díky tomu představují superpotraviny přírodní zdroj cenných látek, posilují obranyschopnost a pomáhají předcházet nejrůznějším onemocněním. Většina z nich má navíc i nižší množství kalorií.
Tip: Snažíte se shodit pár kilo? Vyzkoušejte Slim Complex, který urychluje spalování a napomáhá hubnutí.
Co patří mezi superpotraviny?
Možná vás překvapí, že nejde o žádné zázračné a těžko sehnatelné potraviny, ale především o běžné ovoce a zeleninu, kterou pravidelně konzumujete. Pojďme se prodívat na 5 nejzdravějších potravin.
1. Bobule
Jako první superpotravina začala být označována borůvka. Proč? Obsahuje cenné látky v podobě vitaminu C, karotenu a antioxidantů, které neutralizují volné radikály a zabraňují vzniku některých onemocnění. Borůvky údajně čistí krev, snižují hladinu cholesterolu a jsou skvělým přirozeným zdrojem energie.
Bobule jsou obecně považovány za nejzdravější potraviny, protože jsou bohaté na vlákninu, vitaminy, minerály a skupinu látek s názvem flavonoidy, které mají protizánětlivé a antikarcinogenní vlastnosti. Kromě borůvek jsou tedy super i:
- arónie,
- brusinky,
- maliny,
- třešně.
Tip:Králem antioxidantů je látka jménem astaxanthin. Přečtěte si o jeho blahodárných účincích.
2. Česnek
Česnek je potravina, která dá šmrnc každému jídlu a pomůže i během nemoci. Říká se mu přírodní antibiotikum a právě díky svým antivirových a antibiotickým vlastnostem se řadí mezi superpotraviny. Kromě toho také pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu a je zdrojem vitaminu B6. Nejsilnější účinky má v syrovém stavu, nicméně i fermentovaný je plný antioxidantů.
3. Listová zelenina
Tmavá listová zelenina je plná vitaminů A, C, E, K i B, zároveň je i bohatá na železo, hořčík a vápník. Obzvlášť brokolice stojí za zmínku. Je totiž plná rozpustné vlákniny, díky čemuž účinně snižuje hladinu LDL cholesterolu, přispívá zdraví srdce, čistí játra a podporuje snižování zánětů v těle. Pro získání všech jejích výhod ji konzumujte v lehce napařeném stavu. Podobné účinky jako brokolice má i:
- špenát,
- květák,
- kapusta,
- červená řepa.
4. Semínka
Semínka se obecně řadí mezi jedny z nejzdravějších potravin. Jsou zdrojem zdravých tuků – omega 3 mastných kyselin. Konkrétně chia semínka se označují jako superpotravina. Původem pochází z Mexika a představují jeden z nejlepších zdrojů vlákniny vůbec. Na první pohled drobná semínka mají totiž schopnost absorbovat vodu a až 12× zvětšit svůj objem. Vytvoří kolem sebe gelovou strukturu, díky čemuž se hojně používají k zahušťování pokrmů či k tvorbě pudingů v rostlinné stravě. Kromě vlákniny jsou zdrojem hořčíku, železa a zinku. Velmi podobné účinky mají i lněná semínka.
Tip: Mohlo by vás zajímat, jaké přínosy a rizika má veganská strava.
5. Fermentované potraviny
Fermentace je proces, který potraviny obohacuje o prospěšné bakterie (probiotika), které podporují zdravé trávení. Kvašené potraviny tedy uzdravují střevní mikroflóru, která ovlivňuje imunitu vašeho organismu. Kvašené zelí je navíc zdrojem vitaminu C, K a dalších živin a je superpotravinou už od pradávna. Dodává energii a pomáhá vyhnout se nemocem.
Soustřeďte se na příjem všech důležitých živin
Superpotraviny jsou všude kolem vás. Cílem by pro vás ale nemělo být konzumovat pouze ty nejzdravější potraviny a očekávat zázraky. Soustřeďte se na vyváženou stravu, která bude obsahovat čerstvé a nezpracované potraviny. Snažte se přijmout dostatečné množství minerálů i vitaminů z jídla a zbytek neváhejte doplnit kvalitními doplňky stravy.