Věděli jste, že podle tradiční čínské medicíny jsou ledviny doslova pramenem života? Není divu: Právě na ledvinách jsou závislé ostatní orgány, zajišťují správnou distribuci živin a odpovídají i za tvorbu hormonů.
Správnou péčí o ledviny předejdete i zánětům močových cest. Ty v Česku trápí každou pátou ženu, a dokonce 20 % žen se se záněty potýká opakovaně. Nepříjemné problémy s močovými cestami se ale nevyhýbají ani mužům. Jak svoje ledviny pořádně nastartovat a rozmazlit?
1. Ledvinám svědčí teplo
„Nesedej na studené, nastydnou ti ledviny,“ hořekovaly naše babičky – a měly pravdu. Naše ledviny milují teplo. Proto především ve studenějších měsících nezanedbávejte důkladné oblékání a vrstvení.
Stejně jako ledviny, i nohy udržujte v teple. Pokud je vám často zima od nohou, zkuste se prohýbat a procvičit. Dobře funguje třeba pohupování ze špičky na patu.
Příčinou studených končetin může být i stres, kdy je krev v těle směřována k vnitřním orgánům a na končetiny už se zkrátka tolik „nedostane“. Snažte se proto být co nejvíce v klidu, odměňujte se příjemnou relaxací a bez výčitek se oddávejte oblíbeným volnočasovým aktivitám.
Se snížením stresového vypětí vám pomůže náš doplněk stravy Orange Complex, který nabízíme na e-shopu. Obsažené aktivní složky napomáhají zlepšení kvality spánku i celkového psychického stavu, snižují podrážděnost a únavu.
2. Péče o ledviny stojí na jídelníčku
Kromě vnějšku nezapomínejte zahřívat i vnitřek. V zimních měsících si kromě zázvorového čaje se skořicí a hřebíčkem hojně dopřávejte:
- teplé kaše,
- husté polévky a poctivé vývary,
- vydatné luštěninové pokrmy,
- tepelně zpracovanou zeleninu.
Tip: Inspirujte se naším článkem o potravinách, které vás v zimě zahřejí.
Maso je pro podporu funkce ledvin vhodné zařazovat do jídelníčku jen párkrát týdně. Nepřehánějte to ani se solí. Pokrmy raději solte už v průběhu vaření, než abyste je dosolili na talíři – tělo tak sůl lépe zpracuje. Sůl můžete částečně nahradit vhodným kořením – přečtěte si, kterým kořením navíc proměníte jídlo v lék.
Které ingredience napomáhají správné funkci ledvin?
- Brusinky obsahují vitamin C a mangan – látky, které napomáhají redukovat hladinu škodlivin v moči, a tím snižují riziko tvorby ledvinových kamenů. Brusinky jsou rovněž známé jako lék na zánět močového měchýře. Brusinky totiž obsahují tzv. proantokyanidy – třísloviny, které bakteriím způsobujícím zánět znesnadňují uchycení na sliznici močových cest.
- Cibule a česnek obsahují flavonoid quercetin, který díky antioxidační aktivitě chrání ledvinové buňky i močové cesty před onemocněním.
- Není náhodou, že ledvinám se svým tvarem podobají právě fazole. Tato super-potravina je totiž bohatá na hořčík a draslík, minerály, které působí jako prevence vzniku ledvinových kamenů.
3. Ledvinám prospívá vhodný pitný režim
Dostatečný pitný režim je základ. Díky vodě totiž probíhá v ledvinách odvádění odpadových látek, škodlivin a živin, které jsou nadbytečné. Pijte průběžně a nespoléhejte se na pocit žízně. Nesnažte se dohánět zanedbání pitného režimu tím, že vypijete příliš vody najednou – to ledvinám škodí.
Optimální pitný režim se pohybuje mezi 1,5 až 2 litry vody denně. Objem vypité vody však Mějte pod kontrolou konzumaci kávy – dopřejte si maximálně tři šálky denně. Káva má totiž odvodňovací efekt.
Vyzkoušet můžete bylinkové čaje s obsahem zlatobýlu, který působí močopudně i jako desinfekce.
4. Zdravá váha je základem péče o ledviny
Častým spouštěčem chronických problémů s ledvinami je i nadváha. Ledviny lidí s nadváhou musí pracovat intenzivněji, a tím pádem jsou zatěžovanější. Správným jídelníčkem a dostatečnou pohybovou aktivitou je možné problémům s ledvinami předcházet. V tom vám pomůže i náš výživový doplněk Slim Complex, který drží na uzdě pocity hladu a pomáhá redukovat hmotnost.
Tip: Prozkoumejte náš článek s tipy na hubnutí.
První pomoc při zánětu močového měchýře najdete v přírodě
Zánět močových cest bývá z drtivé většiny způsoben přemnožením bakterie Escherichia coli. Ta se běžně vyskytuje ve střevech jako součást střevní mikroflóry. Pokud se ale dostane do močového měchýře, je zaděláno na problém. Zde se následně rozmnoží a způsobí zánět. Kvůli kratší močové trubici – a tedy vzdálenosti, kterou bakterie musí překonat – trpí na záněty především ženy. U mužů záněty souvisejí zejména s onemocněním prostaty. Mezi projevy nepříjemného onemocnění patří:
- časté nucení na močení,
- pálení a řezání při močení,
- tupá bolest v podbřišku,
- zapáchající moč,
- krev v moči.
Jako první pomoc při potížích zkuste co nejvíce pít. Voda rozředí bakterie, které se díky tomu hůře uchycují na stěnách močových cest. Nepijte dráždivé nápoje – zejména kávu, alkohol a sycené nápoje. I když jsou velkým pomocníkem v boji se zánětem močových cest brusinky, vynechte brusinkové džusy. Obsahují totiž velké množství cukru, který je pro nechtěné bakterie doslova živnou půdou.
V boji se začínajícím zánětem vám může pomoci:
- teplý obklad, který si přiložíte na podbřišek,
- sedací koupele s příměsí mořské solí, heřmánku či březového listí,
- čaj nebo (ještě lépe) tinktura z lichořeřišnice – královny obrany močových cest,
- klid a teplo.
Zánět močových cest však nepodceňte. Pokud domácí léčba a babské rady nezabírají, neprodleně navštivte svého lékaře. V opačném případě by se zánět mohl rozšířit v pokročilejší stadium a postihnout i – tolik cenné – ledviny.